SZKOŁA
ŻYCIE SZKOŁY
75-LECIE SZKOŁY
DZIENNIK
BIP
ENGLISH VERSION





     
AKTUALNOŚCI - ROK SZKOLNY 2014/2015

Warsztaty ceramiczno-projektowe w Wałbrzychu i Wrocławiu

W dniach 15-19 czerwca 2015 odbyły się warsztaty ceramiczno-projektowe w Wałbrzychu i Wrocławiu, zorganizowane przez p. Beatę Tokarz i p. Monikę Tohl. W plenerze brało udział 10 uczennic z różnych klas.
Głównym celem wyjazdu na Dolny Śląsk był udział w warsztatach w fabryce porcelany "Kristoff" w Wałbrzychu. Uczennice zobaczyły nowe techniki zdobienia (kalka i inne techniki naszkliwne), pogłębiły umiejętności odlewu z masy lejnej, poznały zasady projektowania porcelany użytkowej, zasady skomplikowanego podziału form gipsowych i różnych technik wytwarzania porcelany.
Uczennice pogłębiły umiejętności toczenia na kole na warsztatach w "Starej Kopalni" w Wałbrzychu pod kierunkiem absolwentki Wydziału Ceramiki. Ponadto zwiedziły zamek "Książ", a następnie brały udział w plenerze fotograficzno-rysunkowym w ogrodach zamkowych.
W ostatni dzień pleneru grupa miała okazję zwiedzić ASP we Wrocławiu, Wydziały Ceramiki i Szkła oraz projektowanie na formach przemysłowych. Uczennice zapoznały się z nowymi technikami ceramicznymi, oraz brały udział w pokazie wytopu szkła.
Wyjazd okazał się bardzo atrakcyjny i owocny w plon twórczy i wrażenia artystyczne.









ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ
O SPECJALNOŚCIACH W NASZEJ SZKOLE
przygotowanej przez nauczyciela aranżacji przestrzeni Łukasza Ziobro


pdf


Maturzyści!

Odbiór świadectw dojrzałości (wyników egzaminu maturalnego) w sekretariacie szkoły od dnia 30.06.2015, od godz. 8:30.




Osoby ubiegające się o przyjęcie do klasy pierwszej Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w roku szkolnym 2015/2016 zobowiązane są do dostarczenia oryginałów dokumentów w terminie do 30 czerwca 2015 (wtorek).

Osoby ubiegające się o przyjęcie do Liceum Plastycznego:
- oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum
- oryginał zaświadczenia o wynikach z egzaminu gimnazjalnego

Osoby ubiegające się o przyjęcie do Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych:
- oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej
- oryginał zaświadczenia o wynikach ze sprawdzianu szóstoklasistów



Dzień Odkrywcy - Interaktywny Piknik Wiedzy

13 czerwca podczas rzeszowskiego Interaktywnego Pikniku Wiedzy uczniowie "plastyka" zaprezentowali oryginalny sposób promocji naszej szkoły. W aleji Pod Kasztanami na specjalnie na tę okazję przygotowanych stanowiskach rzeźbili w glinie, repusowali w blasze i kuli w metalu. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Rzeszowa. W pikniku wzięli udział uczniowie z klasy 3b: Nikola Fitał, Dawid Bartosz, Oliwier Zakrzewski, Kuba Dziopak, Martyna Handziak (2b), Weronika Naworol (3c) opiekę sprawowali nauczyciele: pani Monika Tohl i pan Radek Dawidziak. Uczniowie reprezentowali pracownie kowalstwa artystycznego i metaloplastyki oraz ceramiki.







I miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Ptaki cudaki"
dla uczennicy Klaudii Szwagiel
Gratulujemy!!!




V miejsce w III Etapie Ogólnopolskiego Przeglądu Plastycznego "Dłużew 2015"
dla uczennicy 3A LP Martyny Konieczny
Gratulujemy!!!


Z dumą informujemy, że uczennica Martyna, uzyskując 5. wynik w Polsce otrzymała indeks, który uprawnia ją do ubiegania się o przyjęcie bez rekrutacji na jedno z szesnastu miejsc na kierunkach artystycznych, zagwarantowanych przez uczelnie artystyczne nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Martynie oraz nauczycielowi prowadzącemu Pani Barbarze Hubert serdecznie gratulujemy.





Międzygimnazjalny Konkurs Języka Angielskiego



1 czerwca 2015 roku uczniowie klas gimnazjalnych: Wiktoria Lichota, Gabriela Rytarowska, Andzelika Berestko, Veronika Bacher, Michał Wanat wzięli udział w III Międzygimnazjalnym Konkursie Języka Angielskiego organizowanym przez Szkołę Języka Angielskiego PROMAR w Rzeszowie.


BIENNALE - DYPLOMY 2015
Ogólnopolski Przegląd Wyróżnionych Prac Dyplomowych

Przegląd prac dyplomowych "BIENNALE WYRÓŻNIONYCH DYPLOMÓW 2015" w Rzeszowie, makroregion południowo-wschodni, to artystyczne podsumowanie procesu dydaktyczno-artystycznego klas programowo najwyższych. Udział średnich szkół plastycznych, reprezentowanych przez dyrektorów, artystów pedagogów oraz prace dyplomowe wykonane przez absolwentów z: Jarosławia, Kielc, Krakowa, Krosna, Leska, Nowego Sącza, Nowego Wiśnicza, Tarnowa i Zakopanego, to znakomita okazja do konfrontacji o charakterze artystycznym, dyskusji na temat dydaktyki w sztuce, dialogu o specyfice kształcenia w średnich szkołach artystycznych i jej efektach - pracach dyplomowych, realizowanych przez dyplomantów.

Dyplom w średniej szkole artystycznej, to z jednej strony podsumowanie zdobytych przez ucznia umiejętnośœci w trakcie nauki w szkole na wybranej specjalizacji, a z drugiej, dowód realizacji zagadnień programowych i przyswojenia ich w taki sposób, że są świadectwem wyuczonych kwalifikacji zawodowych. W cyklu kształcenia szlifowanie predyspozycji młodych adeptów sztuki, to proces jakiemu są poddawani poprzez dydaktykę artystyczną. To część zagadnień wychowywania poprzez sztukę.

Dyplomy - wyróżnione i te niewyróżnione, to prace powstałe w wyniku kształcenia ucznia przez mistrza. W trakcie jego realizacji nasuwają się pytania. Jak kształcimy? Kogo kształcimy? Jakie efekty osiągamy? To refleksje, które podczas przeglądów, za każdym razem powstają i są wszechobecne. Czy przygotowanie do dyplomu, czyli kilka lat działań edukacyjnych w średniej szkole artystycznej wraz z zagadnieniami dydaktycznymi było wystarczające, aby przygotować ucznia-absolwenta, młodego twórcę?

Na ile nowe technologie i nowe media wpływają na kształt i formę nowej estetyki? Czy wyobraźnia ucznia i kreacja obrazu sprzężona z nowymi cyfrowymi środkami wyrazu artystycznego wyparła już tradycyjne środki wyrazu artystycznego? Czy tradycyjne, rysunkowe studium modela, malarstwo martwej natury, malarstwo o tematyce figuratywnej i kompozycji figuralnej, interpretacja natury w procesie projektowania, to metody nauczania, które są wciąż ponadczasowe? Czy rysunek perspektywiczny, perspektywa odręczna do jednego i dwóch punktów zbiegu, może zostać zastąpiona komputerowym procesem wspomagania projektowania i rysowania oraz czy jednakową korzyść przyniesie to dla rozwijania wyobraźni przestrzennej ucznia?

Tematem sympozjum, nierozłącznej części tegorocznego BIENNALE 2015, jest "Wychowanie poprzez sztukę w programach nauczania rysunku, malarstwa i rzeźby w średnich szkołach artystycznych". Prace dyplomowe prezentowane na BIENNALE WYRÓŻNIONYCH DYPLOMÓW 2015 oraz sympozjum poświęcone tematowi WYCHOWANIA POPRZEZ SZTUKĘ, staną się cenne w sformułowaniu wniosków dotyczących dydaktyki w sztuce.

Waldemar Wiśniewski



zdjęcia z biennale



Plener malarski - Poronin 2015



zdjęcia z pleneru


I nagroda w kategorii grupowej dla uczniów naszej szkoły
edycji konkursu fotograficznego - Akcja (foto)edukacja
Gratulujemy!

www.szeroki kadr - zdjęcia


Rozdanie dyplomów ukończenia szkoły

29 kwietnia odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego i rozdanie dyplomów ukończenia szkoły klas programowo najwyższych - VI Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych, IV a, b Liceum Plastycznego.





Jolanta Pęcak
Finalistka Olimpiady Artystycznej


zdjęcia z uroczystości


Akademia z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja

29 kwietnia odbyły się w naszej szkole uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja. Część artystyczną przygotowała klasa 4 OSSP wraz z wychowawcą panią Dorotą Szalachą.



zdjęcia z uroczystości


Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu "Plakat na 70-lecie szkoły"

17 kwietnia został rozstrzygnięty konkurs na plakat z okazji jubileuszu 70-lecia "Plastyka". Wzięło w nim udział 19 uczniów naszej szkoły, którzy zgłosili 21 prace. Komisja konkursowa przyznała pierwszą nagrodę oraz wyróżnienia. Główną nagrodę w wysokości 500 zł zdobyła Maria Tarnawska z klasy 3A Liceum Plastycznego. Wyróżniono prace uczniów klasy 2B LP: Ewy Ozgi, Kaspra Kostery. Gratulujemy laureatom!!!




zdjęcia plakatów


Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego



Kilku uczniów klas gimnazjalnych 6 maja 2015 roku wzięło udział w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego organizowanym przez Gimnazjum Nr 1 im. Kazimierza Pułaskiego w Rzeszowie.
1 miejsce - Gabriela Rytarowska (nauczyciel prowadzący Dorota Szalacha)
Uczniowie uzyskali wysokie wyniki i dyplomy uczestnictwa. Wszystkim gratulujemy!


Obrona prac dyplomowych - 17, 18 i 21 kwietnia



Wystawa prac dyplomowych - 22 kwietnia - 20 maj
Na wystawie można zobaczyć prace dyplomowe uczniów ostatnich klas Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Prezentujemy dyplomy z metaloplastyki, snycerstwa, technik graficznych i dekorowania wnętrz.


zdjęcia dyplomów


Wystawa prac uczniów z klasy 2b LP - kwiecień, maj

Zapraszamy na wystawę prac uczniów z klasy 2b LP. Prace powstały w pracowni rysunku i malarstwa pani mgr Anety Martowskiej-Topór, oglądać je można na głównym korytarzu szkoły.




OGOLNOPOLSKI PRZEGLĄD Z RYSUNKU, MALARSTWA I RZEŹBY
ŚREDNICH SZKÓŁ PLASTYCZNYCH MAKROREGIONU POŁUDNIOWO-WSCHODNIEGO

Uczennice naszej szkoły Martyna Konieczny (3A LP), Agnieszka Kołodziej (3A LP), i Karolina Cygnar (3B LP), reprezentowały Zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie w II Etapie Ogólnopolskiego Przeglądu Plastycznego z Rysunku Malarstwa i Rzeźby uczniów średnich szkół plastycznych w roku szkolnym 2014/2015, który odbył się 13 - 14 marca w Jarosławiu, w którym uczestniczyły wszystkie średnie szkoły plastyczne z makroregionu południowo - wschodniego (Jarosław, Kielce, Kraków, Krosno, Lesko, Nowy Sącz, Nowy Wiśnicz, Rzeszów, Tarnów, Zakopane).

Udział naszych uczennic w tegorocznym II Etapie Przeglądu zakończył się sukcesem. Zdobyły III MIEJSCE w klasyfikacji szkół. Martyna Konieczny zdobyła 5 miejsce w klasyfikacji indywidualnej wśród wszystkich uczestników i zakwalifikowała się do III Etapu Ogólnopolskiego Przeglądu Plastycznego z Rysunku Malarstwa i Rzeźby uczniów średnich szkół plastycznych w roku szkolnym 2014/2015. Agnieszka Kołodziej uzyskała 6 miejsce, Karolina Cygnar 21 miejsce. Gratulujemy!

Opiekę dydaktyczno - artystyczną realizowali:
- Pani mgr Barbara Hubert
- Pan mgr Mirosław Rusinek
- Pani mgr Monika Tohl

Organizacja i wsparcie:
- Pan mgr Waldemar Wiśniewski - Wicedyrektor szkoły
- Pan mgr Rafał Pacześniak - Przewodniczący sekcji przedmiotów artystyczno-zawodowych.

Za wsparcie finansowe w organizacji tego ważnego dla Szkoły przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy RADZIE RODZICÓW działającej przy Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie.


zdjęcia prac


KONSULTACJE DLA KANDYDATÓW DO KLAS I OSSP i I LP
W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 DO ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH
IM. P. MICHAŁOWSKIEGO W RZESZOWIE

Zapraszamy do udziału w zajęciach praktycznych z rysunku i malarstwa oraz rzeźby w ZSP.

Konsultacje odbywają się według terminarza w godzinach od 9.00 do 12.00.
Terminarz zajęć:
28 marca - zajęcia w Galerii Miejskiej ZSP - wejście od ul. Dąbrowskiego
11 kwietnia - zajęcia w pracowniach szkolnych - wejście od ul. Staszica
18 kwietnia - zajęcia w Galerii Miejskiej ZSP - wejście od ul. Dąbrowskiego
25 kwietnia - zajęcia w pracowniach szkolnych - wejście od ul. Staszica
9 maj - zajęcia w Galerii Miejskiej ZSP - wejście od ul. Dąbrowskiego
16 maj - zajęcia w Galerii Miejskiej ZSP - wejście od ul. Dąbrowskiego

Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Na zajęcia z rysunku i malarstwa należy przynieść: miękkie ołówki 3B do 8B, gumkę do mazania, blok A3, pędzle, komplet farb temperowych i pojemnik na wodę. Natomiast na zajęcia z rzeźby: nóż stołowy.






Wystawa prac Pauliny Walas - marzec, kwiecień

Zapraszamy na wystawę Pauliny Walas z klasy 4b. Prace powstały w pracowni rysunku i malarstwa pani mgr Barbary Hubert, oglądać je można na głównym korytarzu szkoły.




WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW PEDAGOGÓW RZESZOWSKIEGO PLASTYKA
- II WYSTAWA Z CYKLU WYSTAW JUBILEUSZOWYCH SZKOŁY I KOLEJNA Z CYKLU ARTYŚCI PEDAGODZY RZESZOWSKIEGO PLASTYKA - 5-31 marca 2015

Wystawa bardzo różnorodna, zbiorowa, ukazująca w pełni dorobek twórczy artystów pedagogów, którzy są aktywnymi twórcami i aktywnie uczestniczą w różnych formach eksponowania swoich dokonań twórczych i pedagogicznych zarazem.
Różnorodność działań, barwność, spektakularny charakter wystawy, wynika z naszej wewnętrznej odmienności. Można postawić tezę, każda wystawa zbiorowa jest wystawą różnorodną, ale jednak nie na każdej wystawie zbiorowej tak się dzieje.
W przypadku tej wystawy barwność, wielorakość działań wynika z naszych odmiennych poglądów twórczych, z naszych odmiennych pasji i zainteresowań, odmiennych sposobów postrzegania otaczającej rzeczywistości i ukazywania jej w odmiennym pryzmacie interpretacji twórczych, przy zastosowaniu różnych technik i środków wyrazu artystycznego. Zaprezentowane prace z dziedzin: malarstwa, rysunku, rzeźby w tym ceramiki, grafiki - projektowania graficznego, metaloplastyki - biżuterii, projektowania architektonicznego - projektowania wnętrz i mebla, tworzą spójny charakter wystawy, są wzajemną dominantą i równoważeniem. Tworzymy zespół artystyczny - FORMACJĘ - ARTYŚCI PEDAGODZY, w której każdy znalazł swoją przestrzeń tworzenia, każdy jest jej ważnym ogniwem.

W WYSTAWIE UDZIAŁ BIORĄ:
KURATOR WYSTAWY: Leszek Kuchniak
ARTYŚCI PEDAGODZY EMERYCI: Roman Barszczowski, Krzysztof Brzuzan, Lucjan Kania, Stanisław Madej, Emil Polit
ARTYŚCI PEDAGODZY OBECNI DYDAKTYCY: Jakub Ataman, Paweł Chlebek, Jacek Garbaczewski, Anna Hass-Brzuzan, Barbara Hubert, Jan Kamil Jodko, Andrzej Korzec, Anna Korzec, Bożena Krupa, Leszek Kuchniak, Aneta Martowska-Topór, Paweł Olearka, Rafał Pacześniak, Mirosław Rusinek, Marcin Rut, Damian Sienkiewicz, Monika Tohl, Jakub Tomczak, Bogdan Topór, Waldemar Wiśniewski, Agnieszka Włodarczyk-Rułka, Łukasz Ziobro, Agnieszka Żakowska-Nowak

W imieniu autorów wystawy Waldemar Wiśniewski



o wystawie na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie





zobacz zdjęcia


Wystawa prac

W dniu 23 lutego 2015r. w Galerii Teatru Maska w Rzeszowie odbył się wernisaż wystawy prac naszej uczennicy Natalii Olech.





Warsztaty grafiki artystycznej

W dniach 13 - 15 lutego 2015 r. w Zakładzie Grafiki warsztatowej i Projektowej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyły sie warsztaty z zakresu oryginalnych technik grafiki artystycznej. W warsztatach uczestniczyły uczennice z klasy III A LP Katarzyna Janiec i Klaudia Kordas oraz mgr. Damian Sienkiewicz.





I nagroda w kategorii grupowej dla uczniów naszej szkoły
edycji konkursu fotograficznego - Akcja (foto)edukacja
Gratulujemy!

www.szeroki kadr - zdjęcia


Prezentacje projektów edukacyjnych

30 stycznia br. odbyły się prezentacje projektów edukacyjnych.



zobacz zdjęcia


Bal karnawałowy 2015

W trakcie wieczoru odbyły się konkursy na najlepszy indywidualny strój oraz scenki związane z tematem balu. Zwycięzcom wręczono nagrody sponsorowane przez Radę Rodziców.


zobacz zdjęcia


Zapraszamy na szkolny bal karnawałowy

Jak co roku uczniowie klas przedostatnich przygotowują scenografię i oprawę graficzną na bal karnawałowy. Plakaty wykonali uczniowie klasy IIIa technik graficznych. Impreza rozpocznie się o godz. 17.00, 29 stycznia. Temat balu: "Na planie filmowym".
Zapraszają klasy IIIa, IIIb, IIIc LP i V OSSP






Zaproszenie na wystawę uczennicy Doroty Kasprzyk


Galeria teatru Maska w Rzeszowie oraz autorka zapraszają na otwarcie wystawy malarstwa z cyklu "Młode talenty rzeszowskiego plastyka" dnia 16 marca 2015 roku o godzinie 18.00.

Teatr "Maska" w Rzeszowie uL. A. Mickiewicza 13

Dorota Kasprzyk - uczennica klasy dyplomowej ze specjalizacją metaloplastyka Liceum Plastycznego, Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie.
Umiejętności z rysunku i malarstwa zdobywa w pracowni artysty malarza Andrzeja Korca oraz w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej.

W latach 2006 - 2010 uczestniczyła w warsztatach twórczych dla dzieci i młodzieży w ramach Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Kolbuszowej. Brała też udział w plenerach malarskich organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kolbuszowej:
"Wiatraki 2010 w parku pałacowym w Łańcucie"- wyróżnienie
"Wiatraki 2011 w Sandomierzu" - I nagroda
"Z powrotem w Szydłowie 2012".
W roku 2010 otrzymała III nagrodę w Podkarpackim Konkursie Plastycznym "Martwa natura" - MDK Rzeszów
2013 - I nagrody w konkursie plastycznym "Dni Kultury Chrześcijańskiej" - ZSP Rzeszów
2013 - wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Powstanie styczniowe 1863 i jego bohaterowie" - ZSP Włocławek
2014 - nagroda w konkursie "Rysunek z natury" - ZSP Rzeszów
2014 - wyróżnienie w konkursie plastycznym "Dni Kultury Chrześcijańskiej" - ZSP Rzeszów



Zaproszenie na wystawę uczennicy Natalii Olech


Galeria teatru Maska w Rzeszowie oraz autorka zapraszają na otwarcie wystawy z cyklu "Młode talenty rzeszowskiego plastyka" dnia 23 lutego 2015 roku o godzinie 18.00.

Teatr „Maska” w Rzeszowie uL. A. Mickiewicza 13

Natalia Olech - uczennica II klasy Liceum Plastycznego Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Umiejętności z rysunku i malarstwa zdobywa w pracowni artysty malarza Andrzeja Korca. Jest laureatką Grand Prix w konkursie plastycznym "Dni Kultury Chrześcijańskiej 2014 r." – ZSP Rzeszów, III miejsce w kategorii plastycznej w X konkursie "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" - Częstochowa 2014r. oraz wyróżnieniem w "XXI Ogólnopolskim Plenerze Malarskim Jeżów 2014r".

Cykliczne prezentacje sztuki wizualnej promujące "Młode talenty" z Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie, organizowane od 2003 roku przez Krzysztofa Wojtowicza we współpracy z Teatrem "Maska" w Rzeszowie weszły już w drugą dekadę.
Dotychczasowi autorzy wystaw: Aneta Lewko, Zofia Gwóźdź, Katarzyna Nykiel, Katarzyna Łach, Marcelina Siwiec, Marta Ożóg, Adrianna Paśkiewicz, Dominika Jurczyńska, Jagoda Podleśna, Tomasz Nowojewski, Weronika Lelowska.



Prezentacje Krakowskich Szkół Artystycznych

22 stycznia br. uczniowie klas najwyższych wzięli udział w prezentacji szkół artystycznych. Spotkanie poprowadził pan Jerzy Gaweł, dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych.





Wystawa prac uczniów na głównym korytarzu szkoły

Zapraszamy do oglądnięcia prac malarskich z drugiego etapu Ogólnopolskiego Przeglądu z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby.





Jasełka

W piątek, 19 grudnia 2014 r. w naszej szkole odbyły się Jasełka. Uczniowie z klasy II OSSP wystąpili przed szkolną publicznością prezentując bożonarodzeniowe przedstawienie.



Więcej zdjęć


Szopka Bożonarodzeniowa

Szopkę bożonarodzeniową wykonali uczniowie z klasy 3a (2013/2014) pod kierunkiem Marcina Ruta i Władysława Walata.




"Cykl spotkań o sztuce"

W środę, 17 grudnia 2014 r. odbyła się prelekcja Łukasza Ziobro nauczyciela dekorowania wnętrz i aranżacji przestrzeni w ramach "Cyklu spotkań o sztuce". Spotkanie poświęcone było prezentacji programu komputerowego 3ds Max.




Wystawa uczniów

Zapraszamy na wystawę prac uczniów z klasy 3 a LP, II gr. z pracowni rysunku i malarstwa prof. Barbary Hubert. Prace oglądać można do końca grudnia br. na głównym korytarzu szkoły.





Kartki świąteczne

Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, przygotowują kartki okolicznościowe z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W tym roku kartki świąteczne z życzeniami przygotowali uczniowie klas pierwszych na zajęciach technik graficznych.




Mikołajki

5 grudnia uczniowie z klasy 1 gimnazjum wraz z wychowawcą przygotowali mikołajki dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły.




Zaproszenie na studniówkę

Tradycyjnie o tej porze roku klasy dyplomowe w pracowni technik graficznych opracowują zaproszenie na studniówkę. Zwycięski projekt zostaje zrealizowany i nastęnie zaproszenia wręczane są nauczycielom.
W tym roku wybrany został projekt Martyny Wężowskiej, uczennicy klasy 4b.





Rozstrzygnięcie II edycji konkursu fotograficznego - Akcja (foto)edukacja

Roczna nagroda za całokształt w kategorii indywidualnej zdobyła Andżelika Rożek.
Gratulujemy laureatce!


www.szeroki kadr - zdjęcia


Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada



Więcej zdjęć


Dni Kultury Chrześcijańskiej

Dni Kultury Chrześcijańskiej to wystawa twórczości uczniów i artystów pedagogów rzeszowskiego plastyka. Uczniowie wzięli udział w konkursie nieodłącznie towarzyszącym Dniom Kultury Chrześcijańskiej oraz zaprezentowali swoją twórczość o tematyce religijnej.
"Wierze w Syna Bożego" to priorytetowa myśl Ewangelii i religii chrześcijańskiej, która przy tegorocznych obchodach Dni Kultury Chrześcijańskiej w Zespole Szkół Plastycznych dominuje nad całością wystawy.
Motywem inspiracji twórczych tegorocznego konkursu i tegorocznej wystawy jest wspomniany już Syn Boży w twórczości Domenico Theotocopuli zwany El Greco w obrazach "Chrzest Chrystusa" malowanych przez artystę kilkakrotnie.
Sama okoliczność obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej w Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie jest żywym świadectwem nawiązania do tradycji chrześcijańskiej Polski, odniesieniem do, wydawać by się mogło, tak odległych czasów 966 roku Chrztu Polski i zarazem wyzwolenia z pogaństwa oraz stałego odniesienia się w procesie dydaktycznym i wychowawczym do wartości Chrześcijańskich stanowiących fundament tego procesu w naszej szkole. Kontekst jest o wiele szerszy - poprzez propagowanie świadectwa aktywnego udziału w zgłębianiu faktów kultury, poprzez twórczy udział, poprzez własne dokonania w sferze działań artystycznych i projektowych sami stajemy się jej współtwórcami.

Waldemar Wiśniewski

Wystawa "Wierze w Syna Bożego" czynna jest do 29 listopada 2014 r. w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie.



Zobacz zdjęcia


Lekcja otwarta w pracowni ceramicznej

W czwartek, 6 listopada 2014 r. uczennice klasy II B oraz zaproszeni goście: wicedyrektor szkoły Waldemar Wiśniewski i nauczyciele uczestniczyli w lekcji otwartej w pracowni ceramicznej.
Lekcja dotyczyła technik wytwarzania porcelany a poprowadziła ją pani prof. Monika Tohl. Pani prof. podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytymi podczas pobytu w fabryce porcelany w Wałbrzychu. Uczennice wykonywały proste ćwiczenia z masą lejną.



ceramika


Nowe zdjęcia prac

Zapraszamy do oglądania zdjęć prac uczniów wykonanych na zajęciach w pracowniach: aranżacji przestrzeni i projektowania graficznego.

aranżacja przestrzeni


projektowanie graficzne


Prezentacje klas pierwszych

W dniu 24 października w Galerii Miejskiej ZSP zaprezentowały się klasy pierwsze Liceum Plastycznego i Ogólnokszałcącej Szkoły Sztuk Pięknych.


Zdjęcia w galerii imprezy


"Cykl spotkań o sztuce"




Drugie spotkanie o sztuce poprowadził Paweł Chlebek nauczyciel snycerstwa.


Komisja zatwierdzająca tematy dyplomów

W miesiącu październiku br. odbyły się komisje zatwierdzające tematy prac dyplomowych uczniów klas VI OSSP, IV A LP i IV B LP. Uczniowie przedstawiali swoje propozycje tematów dyplomów ze specjalności: techniki graficzne oraz z form użytkowych: dekorowanie wnętrz, metaloplastyka, snycerstwo.


Zaproszenie na prezentacje klas pierwszych

Prezentacje odbędą się 23 X (czwartek) w godzinach od 11.00 do 11.15 w auli szkolnej. Serdecznie zapraszają klasy 1 a LP, 1 b LP, 1 OSSP wraz z wychowawcami.

Następnie odbędzie się prelekcja prof. Pawła Chlebka w ramach "Cyklu spotkań o sztuce".


Sukcesy naszych uczniów

Zapraszamy do zakładki osiągnięcia uczniów. Prenetujemy aktualne wyniki konkursów międzynarodowych, ogólnopolskich i szkolnych.

osiągniecia uczniów


Dzień Edukacji Narodowej




więcej zdjęć z uroczystości


II Międzynarodowe Sympozjum Uczelni i Kierunków Artystycznych - Szymbark 2013

W dniu 23 października br. - w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie odbył się finisaż ostatniej z serii wystaw prezentujących dorobek drugiej edycji MIĘDZYNARODOWEGO SYMPOZJUM UCZELNI I KIERUNKÓW ARTYSTYCZNYCH "Szymbark 2013".

Premiera tego międzynarodowego projektu miała miejsce już trzy lata temu, a jej pomysłodawcami byli profesorowie UR - dr hab. Antoni Nikiel oraz dr hab. Marek Adam Olszyński z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aktualnym organizatorem była teraz PWSZ w Nowym Sączu oraz Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Imprezę swoim patronatem objęło także Koło naukowo - artystyczne studentów Wydziału Sztuki UR - "Razem", którego członkowie - wraz z jego byłą już opiekunką, dr Magdaleną Uchman brali udział w tym projekcie. W drugiej edycji sympozjum uczestniczyli wykładowcy i studenci pięciu uczelni: PWSZ w Nowym Sączu - Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, ASP w Krakowie, ASP w Łodzi, Uniwersytet Konstantyna Filozofa w Nitrze na Słowacji i Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Organizatorom przyświecały dwa zasadnicze cele: prezentacja i wymiana doświadczeń dydaktycznych w pracy artystycznej, połączona z dyskusjami podejmowanymi przez teoretyków sztuki. Sympozja składały się z dwóch części: pleneru malarskiego i panelu dyskusyjnego. Intencją organizatorów było, by studenci nie tylko doskonalili się pod okiem swoich nauczycieli, ale uczestniczyli również w intelektualnej dyskusji o ideach i wartościach w sztuce. Bardzo istotnym celem tych spotkań była także konfrontacja różnych środowisk akademickich i porównanie stosowanych tam systemów dydaktycznych oraz analiza efektów artystycznego kształcenia.

Zwieńczeniem każdego sympozjum był panel teoretyczny, któremu towarzyszyła - zazwyczaj bardzo interesująca - dyskusja teoretyków z twórcami. Oprócz sprawdzonej grupy teoretyków i historyków sztuki z kręgu naszej rzeszowskiej uczelni, między innymi pani prof. UR Magdy Rabizo - Birek, pani dr Agnieszki Iskry - Paczkowskiej, pana dr hab. Wojciecha M. Nowaka oraz doktora filozofii - p. Marka Korneckiego, Prezesa Stowarzyszenia Fenomenologicznego im. Jana Patočki, w ostatnim panelu dyskusyjnym brali również udział zaproszeni goście; między innymi pani prof. Joanna Maria Wężyk (USA) i pani dr Janka Satkowa (Słowacja).

dr hab. Marek A. Olszyński - profesor UR, uczestnik sympozjum i przedstawiciel kadry Wydziału Sztuki


więcej o wystawie


"CYKL SPOTKAŃ O SZTUCE"

To inicjatywa prezentacji wybranych zagadnień z zakresu sztuki.
Cykl spotkań o sztuce ma charakter otwarty. Obejmuje prezentacje, prelekcje, spotkania autorskie, wystawy prezentujące dorobek.
Celem spotkań o sztuce jest propagowanie artystycznego charakteru szkoły, krzewienie kultury poprzez prezentacje dokonań twórczych.



Pierwsze spotkanie o sztuce poświęcone twórczości El Greco


Wystawy uczniów na korytarzu szkoły - wrzesień, październik

Pracownia rysunku i malarstwa prof. Barbary Hubert




Pracownia rysunku i malarstwa prof. Anety Martowskiej-Topór





Warsztaty animacji

W dniach 22 - 24 września w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie odbyły się warsztaty animacji. W imprezie uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły oraz uczniowie ZSP z Jarosławia. Prowadzącym warsztaty był p. Tadeusz Wilkosz, twórca między innymi postaci Coralgola.



Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego uczniowie klas pierwszych gimnazjum i liceum złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Odbyło się również otwarcie wystawy grupy "Droga".



zobacz zdjęcia

więcej o wystawie



Rok szkolny 2013/2014


© 2009  Copyright by ZSP