SZKOŁA
ŻYCIE SZKOŁY
75-LECIE SZKOŁY
DZIENNIK
BIP
ENGLISH VERSION





     



MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA, RZESZÓW - PRESZÓW

Prawdziwa sztuka uskrzydla, dodaje sił, upiększa rzeczywistość, ludzi czyni lepszymi, a świat piękniejszym..

28 lutego bieżącego roku Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych pan Zenobiusz Kajda wraz z wicedyrektorem panem Radomirem Dawidziakiem, w ramach współpracy międzynarodowej naszej szkoły, uczestniczyli w wernisażu prac uczniów średnich szkół artystycznych w Preszowie. Wspólnie z dyrekcją słowackiej placówki, paniami: Kataríną PINDEŠOVĄ, Adrianą HUGECOVĄ i Lýdią ŠTECOVĄ, oraz nauczycielami, młodzieżą i zaproszonymi gośćmi, podziwiali prace uczniów naszych szkół.
Tytuł wystawy, inter -secions PRE- NIKY znakomicie określił tematykę spotkania, podkreślił: różnorodność prac, technik, wrażliwość młodych artystów i sposoby postrzegania sztuki, które powstając w pracowniach rysunku i malarstwa, rzeźby, projektowania graficznego, snycerstwa, kowalstwa artystycznego i metaloplastyki, ceramiki, fotografii, w Polsce i na Słowacji, charakteryzują się oryginalnością, o którą ciężko w innych dziedzinach kultury. Niepowtarzalne cechy prac zaprezentowanych na wystawie, świadczą o dużej wiedzy z zakresu historii sztuki, bogatym warsztacie twórczym i pomysłowości młodych plastyków.
Otwarciu wystawy towarzyszył bogaty program artystyczny, przygotowany przez młodzież preszowskiej szkoły, który poruszył serca przybyłych na wystawę gości, niezwykłym tańcem, muzyką i śpiewem. Był to czas, przepełniony dyskusjami na temat roli dzisiejszej sztuki w procesie dydaktycznym w Polsce, na Słowacji i w Europie, wymiany doświadczeń artystycznych związanych z procesem twórczym, który uświadomił wszystkim, jak ogromną siłę posiada sztuka w kształtowaniu osobowości jednostki i społeczeństwa.










Projekty eTwinningowe w naszej szkole


W ramach współpracy międzynarodowej uczniowie ZSP w Rzeszowie biorą aktywny udział w realizacji projektów eTwinningowych.
Celem realizowanych projektów jest rozwijanie kompetencji językowych, poznawanie świata, rozbudzanie zainteresowań, poszukiwanie nowych inspiracji do nauki i pracy nad samym sobą, a przede wszystkim nawiązywanie przyjaźni z rówieśnikami pochodzącymi z równych krajów, m.in.: Niemiec, Hiszpanii, Serbii, Grecji, Ukrainy czy Słowenii.
Dotychczas zrealizowaliśmy projekt we współpracy z naszą niemiecką szkołą partnerską z Bad Bergzabern oraz szkołą hiszpańską I.E.S. Florida w Las Torres de Cotillas. Głównym celem projektu pt. "Nosferatu muss nich so schrecklich sein. Arbeit mit dem Stummfilm" było stworzenie dialogu do filmu niemego pt. "Nosferatu symfonia grozy", który wygrał plebiscyt na najciekawszy film kręgu kultury niemieckojęzycznej, zorganizowany przez uczniów naszej szkoły.
Ponadto próbowaliśmy swoich sił biorąc udział w projekcie o charakterze interdyscyplinarnym pt. "Graffiti: history, styles and creations", realizowanym we współpracy ze szkołami partnerskimi z Grecji i Serbii.
Największym zainteresowaniem cieszył się wśród uczniów projekt niemieckojęzyczny pt. "Treffpunkt Internet: auf Deutsch zwischen Polen und Spanien". Naszym partnerem byli uczniowie ze szkoły hiszpańskiej I.E.S. Florida w Las Torres de Cotillas. Projekt ten był okazją do aktywnej wymiany korespondencyjnej w języku niemieckim, przygotowywaniu upominków dla przyjaciół z Hiszpanii, prezentowaniu własnej szkoły i regionu oraz poznawanie obyczajów panujących w Hiszpanii. Współtworzyliśmy również książkę picturebook, której fabułę oraz ilustracje opracowali uczniowie obydwu szkół partnerskich. Projekt uzyskał prestiżową nagrodę "Odznakę Jakości - eTwinning Quality Label". Gratulujemy wszystkim uczestnikom projektu!

Oto kilka linków, pod którymi możecie zobaczyć efekty naszej wspólnej polsko- hiszpańskiej pracy:

www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com

Od września 2017 roku uczniowie naszej szkoły angażują się w realizację kolejnego projektu: "Deutsch sichtbar machen", w którym biorą udział cztery szkoły z Polski oraz szkoły ze Słowenii i Ukrainy. Trzymamy kciuki za owocną, efektywną i pełną przygód realizację projektu oraz zapraszamy wszystkich chętnych i kreatywnych uczniów do współpracy!





Wystawa plakatów "Jugend in Deutschland"

Do połowy stycznia 2016 uczniowie naszej szkoły mają możliwość obejrzenia wspaniałej wystawy plakatów wypożyczonej z Instytutu Goethego.

Wystawa składa się z 15 prac wykonanych przez uczniów ze szkoły Heinz-Berggruen-Gymnasium w Berlinie pod opieką agencji reklamowej Mischen.
Plakaty są próbą wypowiedzi młodych Niemców na tak ważne tematy, jak przyjaźń, szkoła, rodzina, środowisko, miłość, przyszłość, mobilność, hobby, chłopcy i dziewczęta oraz zaangażowanie. W ten sposób powstał wielowymiarowy portret współczesnych nastolatków z Berlina.

Oglądając poszczególne obrazy można sobie zadać pytanie, ile wspólnego mają ze sobą młodzi ludzie w Niemczech i Polsce? Czy więcej nas łączy czy dzieli?

"Jugend in Deutschland" - wystawa plakatów to także kolejna propozycja nauki języka niemieckiego w inny sposób, z wykorzystaniem impulsu artystycznego i kreatywności uczniów.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia plakatów.
Wystawa znajduje się do końca grudnia w sali językowej nr 22.



Asystentura Comeniusa

12 marca 2014r. dobiegła końca Asystentura naszego gościa z Czech – Eliski Dordovej. Zarówno dla nas jak i dla asystentki, było to cztery miesiące wymiany doświadczeń, poszerzania horyzontów oraz zabawy. Powitaliśmy Eliskę 11 grudnia 2013 roku. Nasza Asystentka pochodzi z miasta Ostrava w Czechach i studiuje sztukę. W trakcie trwania Asystentury brała ona udział w zajęciach artystycznych, prowadziła zajęcia z języka czeskiego i kultury tego kraju zaprezentowała znane jej gry i zabawy językowe, tradycyjne piosenki, różnice i zapożyczenia językowe, uczniowie mogli nauczyć się języka z którego przyjechała asystentka.
Podczas swojego pobytu, Eliska prowadziła warsztaty z robienia bożonarodzeniowych Czeskich dekoracji świątecznych, zorganizowała i przeprowadziła konkurs wiedzy o Czechach, czynnie uczestniczyła w zajęciach artystycznych, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z uczniami, zorganizowała międzynarodowy wernisaż prac malarskich, a także zasiadła w jury podczas konkursu na najlepszy strój na balu karnawałowym.
Kontakt z osobą posługująca się językiem obcym daje szansę na szybkie rozwijanie umiejętności językowych, jak również motywuje i rozwija pozytywną postawę w stosunku do poznawanego języka obcego, kultury i zwyczajów danego kraju. Wszystkie lekcje i działania przeprowadzone przez naszą Asystentkę były ciekawe, motywowały uczniów do porozumiewania się w języku obcym w szkole i poza nią. Wizyta ta przyniosła wiele korzyści wszystkim zaangażowanym w projekt.

Barbara Konieczny i Agata Sztefko-Drozd




Asystentura Comeniusa

Do Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, na siedmiomiesięczny staż, 11. grudnia 2013 roku przyjechała Asystentka Comeniusa. Pochodząca z czeskiej Ostravy, Eliska Dordova jest studentką sztuki na Uniwersytecie w Ostravie. Pozyskanie takiego asystenta nie jest łatwe. Spośród 154 polskich szkół, które wiosną roku 2013 zgłosiły chęć przyjęcia asystenta, tylko trzydzieści trzy będą gościły zagranicznych studentów. Zespół Szkół Plastycznych ma dużo szczęścia, bo organizuje asystenturę już drugi raz. Asystent goszczący u nas poprzednio pochodził z Hiszpanii. Tym razem uczniowie i nauczyciele będą mieli okazję poznania Czech. Asystentka prowadzi zajęcia z języka, kultury i historii tego kraju. Pani Eliska będzie uczestniczyła głównie w zajęciach artystycznych. W okresie przygotowawczym asystentka poznała specyfikę pracy naszej placówki, teraz aktywnie wspiera w pracy polskich nauczycieli. Mamy nadzieję, że nasza czeska Asystentka wyniesie z pobytu w naszej placówce jak najlepsze doświadczenia i wspomnienia.

Agata Sztefko-Drozd, Barbara Konieczny


Wymiana międzynarodowa

W ramach realizacji międzynarodowego projektu przez uczniów naszej szkoły i uczniów niemieckiego gimnazjum w Bad Bergzabern (malownicza miejscowość uzdrowiskowa, leżąca przy granicy z Francją), w dniach 31.08 - 02.09.2013 odbyła się wizyta przygotowawcza, w której wzięli udział koordynatorzy projektu P. Barbara Konieczny, P. Agata Sztefko-Drozd, P. Annette Kliewer oraz Dyrekcja obydwu szkół.
Podczas wizyty omówiono szczegółowo harmonogram listopadowego wyjazdu młodzieży, związanego z realizacją projektu o działalności Janusza Korczaka, jak również odbyło się oficjalne spotkanie z dyrektorem tamtejszej szkoły, Panem Phillipem Gerlach i z grupą uczniów niemieckich (klasa 8a), którzy biorą udział w projekcie i będą gościć w swoich domach naszych uczniów.
Głównym celem projektu, oprócz szlifowania znajomości języków obcych jest możliwość uczestniczenia uczniów w warsztatach artystyczno-literackich prowadzonych przez Panią Iwonę Chmielewską, znaną ilustratorkę i autorkę wielu książek dla młodzieży, a przede wszystkim "Pamiętnika Blumki", który opowiada o Domu Sierot prowadzonym przez Janusza Korczaka. Oprócz warsztatów uczniowie będą zwiedzać okolice miasta oraz piękne i zabytkowe miasteczko Wissembourg, leżące we Francji.
Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć, prezentujących malowniczą okolicę Bad Bergzabern. Mamy nadzieję, że udział uczniów w projekcie będzie dla nich wspaniałą przygodą i owocnym doświadczeniem.
Projekt realizowany jest przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk).






Wymiana międzynarodowa 29.11.2013-06.12.2013

Na przełomie listopada i grudnia tego roku, uczniowie naszej szkoły brali udział w wymianie międzynarodowej z niemiecką szkołą Gymnasium im Alfred-Grosser-Schulzentrum w Bad Bergzabern.
Bad Bergzabern to uzdrowiskowe miasteczko położone w kraju związkowym Nadrenia Palatynat, tuż przy granicy z Francją.
Wymiana międzynarodowa była związana z realizacją projektu, dotyczącego działalności Janusza Korczaka. Główną atrakcją realizowanego projektu był udział polskiej i niemieckiej młodzieży w warsztatach artystycznych prowadzonych przez znaną autorkę i ilustratorkę książek - Panią Iwonę Chmielewską. Podczas warsztatów artystycznych, uczniowie przygotowywali prace inspirowane postaciami z książki "Pamiętnik Blumki". Powstały piękne i twórcze kolaże, które zachwyciły nie tylko samą autorkę książki Panią Iwonę Chmielewską, ale również wszystkich gości, którzy zostali zaproszeni na wystawę tychże prac do gimnazjum w Bad Bergzabern.
Wyjazd do Niemiec wiązał się z wieloma atrakcjami. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia okolic Bad Bergzabern, jak również wzięli udział w wycieczce do francuskiego miasta Wissembourg, położonego w Alzacji. Ponieważ nasz wyjazd odbywał się w czasie adwentu, uczniowie mogli zakosztować przedświątecznego klimatu, zwiedzając tzw. Weihnachtsmarkt w Landau. W Stadtbibliothek w Landau odbył się również wieczór autorski z Panią Iwoną Chmielewską, podczas którego uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami niemieckiej szkoły partnerskiej odczytali w języku polskim i niemieckim książkę "Pamiętnik Blumki". Zebrana publiczność była zachwycona. Podczas tego wieczoru nadarzyła się również okazja do osobistej rozmowy z autorką książki, jak również możliwość obejrzenia wystawy o Januszu Korczaku, pt. "Ich bin klein, aber wichtig". www.youtube
W Karlsruhe uczniowie zwiedzali instalacje, wizualizacje i interaktywne prace artystyczne w znanej galerii sztuki "Zentrum für Kunst und Medientechnologie". Niezapomnianym wrażeniem z wyjazdu było również wspólne przygotowywanie ozdób choinkowych, pieczenie ciasteczek i pierniczków oraz wspólne zdobienie choinki bożonarodzeniowej. Ten wieczór sprawił, że zniknęły wszelkie bariery językowe. Było dużo śmiechu i zabawy!
Pożegnaniu towarzyszyło wielkie wzruszenie. Mamy nadzieję, że następny projekt będzie równie udany. Składamy serdeczne podziękowania dla niemieckiej szkoły partnerskiej za gościnność i serdeczność, dla rodzin goszczących naszych uczniów, dla uczniów niemieckich, dla organizatorów projektu oraz instytucji wspierającej finansowo inicjatywę tj. dla Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.

Organizatorkami i koordynatorkami projektu były: Annnette Kliewer, Agata Sztefko-Drozd, Barbara Konieczny.

Projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży










W ubiegłym roku szkolnym klasa 2 A (obecnie 3 A) na zajęciach dekorowania wnętrz wykonała figurki inspirowane postaciami z książki "Pamiętnik Blumki" autorstwa Iwony Chmielewskiej.







© 2009  Copyright by ZSP