SZKOŁA
ŻYCIE SZKOŁY
75-LECIE SZKOŁY
DZIENNIK
BIP
ENGLISH VERSION





     
AKTUALNOŚCI - ROK SZKOLNY 2017/2018




MATURZYŚCI !!!

Odbiór zaświadczeń maturalnych od 3 lipca w sekretariacie szkoły, w godzinach od 9 do 13




SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW 2018/2019




Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018


W dniu 22 czerwca 2018 roku, w Galerii Miejskiej ZSP, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018, połączone z otwarciem wystawy - Prezentacji Dorobku Pracowni Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego. Swoją obecnością zaszczycił nas Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Edward Białogłowski, który docenił wartość sztuki w edukacji, gratulując osiągnięć w zakresie artystycznym i dydaktycznym, życzył całej społeczności szkolnej PIĘKNYCH WAKACJI. Dyrekcja szkoły wraz z wychowawcami wręczyła wiele świadectw z wyróżnieniem, dyplomów i pamiątkowych nagród. Dyrektor szkoły pan Zenobiusz Kajda podziękował wszystkim zebranym za zaangażowanie i pracę w roku szkolnym 2017/2018, życząc również dobrego wypoczynku w okresie wakacji.









PLASTYK NA DNIU ODKRYWCÓW 09.06.2018


W upalną sobotę 9 czerwca grupa nauczycieli wraz z młodzieżą rzeszowskiego Plastyka uświetniła obchody 9. Dnia Odkrywców, organizowanego przez Marlenę Proszak i Pawła Pasterza oraz firmę Polimedia, który odbył się na terenie Politechniki Rzeszowskiej.
Stoisko naszej szkoły cieszyło się sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród kilku- i kilkunastoletnich uczestników interaktywnego pikniku, którzy pod czujnym okiem rzeźbiarki pani Moniki Tohl z upodobaniem materializowali w glinie ceramicznej swoje fantazje. Obok graficy pani Blanka Ochalik i pan Jan Kamil Jodko wprowadzali zainteresowaną młodzież i dzieci w arkana grafiki warsztatowej, a dzięki obecności prawdziwej prasy drukarskiej, urzeczywistniały się graficzne impresje. Prowadzącym warsztaty nauczycielom dzielnie sekundowali uczniowie Plastyka: Daria Midura, Eniko Szucsan oraz Karol Kociach. Pomagali oni także w przygotowaniach konkursu plastycznego Mój przyjaciel, którego uczestnicy zaprezentowali własne rysunkowe umiejętności, za co zostali nagrodzeni graficzno-malarsko-ceramicznymi upominkami. Warsztaty naszego stoiska wzbogacały pokazy animacji prezentowane przez pana Damiana Sienkiewicza.
Po drugiej stronie alejki pod czujnym okiem panów Marcina Ruta i Jakuba Tomczaka imponującym pokazem kowalstwa artystycznego z użyciem tradycyjnego asortymentu kowalskiego atmosferę podgrzewali młodzi kowale - uczniowie specjalizacji kowalstwo artystyczne i metaloplastyka: Paulina Bazan, Michał Wroński, Krzysztof Górny i Mateusz Początek. To był wyczerpujący, ale przede wszystkim emocjonujący i satysfakcjonujący dzień. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko, wyrazili zainteresowanie profilem szkoły plastycznej i docenili wyjątkowość działań, jakie w niej podejmujemy. Wypatrujcie nas za rok, na pewno Was jeszcze zaskoczymy!













Plener w Poroninie


W dniach 4 - 15 czerwca, odbył się kolejny plener naszych uczniów oraz nauczycieli w Poroninie. Wyjazd miał na celu rozwijanie i doskonalenie technik malarskich z zakresu pejzaży górskich oraz architektury Podhalańskiej.





zdjęcia z pleneru



Wycieczka do Pragi


W dniach 13-15.06.2018 uczniowie klas II OSSP, IV OSSP, I A LP i II B LP odwiedzili Pragę. Po drodze na miejsce zobaczyli skalne miasto Skały Teplickie, które stanowi najrozleglejszą część Narodowego Rezerwatu Przyrody - Skał Adrszpasko-Teplickich. Jest to malownicza część Gór Stołowych po stronie czeskiej. Widoki zachwycają swym pięknem natury. Podobno kręcono tu "Opowieści z Narni". Podczas wycieczki uczestnicy wyjazdu zobaczyli wiele ciekawych miejsc w stolicy Czech. Były to między innymi Hradczany, Złota Uliczka, Katedra Św. Wita, Most Karola, Rynek Staromiejski a także Dom pod Czarną Madonną, czołowy przykład czeskiego kubizmu w architekturze. Uczniowie odwiedzili galerię GOAP, gdzie zobaczyli wystawę prac Salvadora Dali, a także Muzeum Alfonsa Muchy, czeskiego grafika i malarza, jednego z czołowych przedstawicieli secesji.








Warsztaty w ramach projektu "Music4us"


W dniu 10.05.2018 naszą szkołę odwiedziła grupa uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie i Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie. Prowadziła ona bardzo ciekawe warsztaty pt. "Serce czy Rozum? Muzyka! W rytmie Serca z logiką Rozumu" w ramach projektu "Music4us". Prowadzący pokazali młodzieży, jak duży wpływ muzyka ma na nasze życie, że może pomóc w wielu codziennych sytuacjach i umilić codzienne czynności. Uczniowie mieli okazję posłuchać na żywo gry na instrumentach takich jak : Obój Waltornia Wiolonczela i Akordeon. Dowiedzieli się jak są zbudowane oraz jak różnorodne utwory można na nich wykonać. Odbył się także konkurs wiedzy, w którym uczestnicy mogli wygrać upominki. Na zakończenie był słodki poczęstunek. Cieszymy się, że nasza młodzież mogła wziąć udział w tak ciekawych warsztatach.








Wiktoria Miąso z kl. 1B LP z minimum na Mistrzostwa Europy U18!


Wiktoria Miąso bezpośrednio po powrocie ze zgrupowania kadry Polski ze Spały, już w swoim pierwszym starcie w sezonie letnim skoczyła 178cm w skoku wzwyż i tym samym uzyskała wynik kwalifikujący ją do Mistrzostw Europy U18, które na początku lipca odbędą się w węgierskiej miejscowości Gyór. Nasza uczennica nie spoczęła jednak na laurach i w kolejnych startach wyśrubowała swój rekord życiowy na wysokość 180cm! To 3 wynik w Europie i 4 na świecie w kategorii kobiet do lat 18! Będziemy trzymać kciuki za Wiktorię podczas europejskiego czempionatu, zwłaszcza, że uzyskana tam wysoka lokata może dać jej przepustkę do wyjazdu do Argentyny (Buenos Aires) na Letnie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży (6-18.10.2018r.)!







O uczniach i nauczycielach naszej szkoły w miesięczniku "Nauczyciel i szkoła". Przeczytajcie, polecamy!!!







Festiwal przestrzeni miejskiej


Zapraszamy na seminarium "Wiosenne porządki - sprzątamy reklamy" w ramach tegorocznego Festiwalu przestrzeni miejskiej.

8 czerwca 2018 r., godz. 9:00, Kino Zorza, ul. 3 Maja 28

Szczegóły dotyczące seminarium





I miejsce w konkursie dizajnerskim


W tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Dla Szkół Plastycznych NA MAŁĄ FORMĘ DIZAJNERSKĄ "SEKRETNIK", organizowanym przez Zespół Szkół Plastychnych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, pod patronatem Ministertstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej I nagrodę zdobyła uczennica klasy 3a LP Angelika Olejarka.
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się dnia 25 maja 2018r. w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, podczas którego nagrodę odebrał promotor projektu konkursowego Waldemar Wiśniewski.
Serdecznie gratulujemy!







Finał V Powiatowego Konkursu Przyrodniczego


22 maja 2018 roku nasi uczniowie Wiktoria Dziuszyńska, Ziemowit Jarecki i Kalina Radomska wzięli udział w finale V Powiatowego Konkursu Przyrodniczego. Temat tegorocznej edycji to "Piękna nasza Polska cała".
Pierwszy etap konkursu, który odbył się w marcu, miał formę elektronicznego testu, natomiast pierwsza część finału rozpoczęła się quizem wiedzy o Polsce. Zespoły w ograniczonym czasie odpowiadały pisemnie na takie same pytania. Dzięki ogromnej wiedzy przyrodniczej, nasi gimnazjaliści zakwalifikowali się do finału.
W drugiej części konkursu najlepsze drużyny pracowały z mapą, lokalizowały miejscowości oraz obiekty z listy UNESCO, odgadywały miejsca na bazie opisów, a także obliczały odległości dzielące obiekty. Ostatnie zadanie polegało na porządkowaniu różnorodnych informacji (nazw województw, liczby ludności, parków narodowych, itp.) w spójne całości. Rywalizujące zespoły wykazały się dużą wiedzą na temat naszej ojczyzny.
Uczniowie rzeszowskiego plastyka zajęli trzecie miejsce! Gratulujemy sukcesu! Opiekunem uczniów była nauczycielka biologii, pani Aneta Dąbrowska.









Wyjście do teatru Maska


Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych 21 maja obejrzeli spektakl "Ogrody przyjemności" prezentowany przez Teatr o.de.la. Dzięki twórcom pochyliliśmy się nad tematem ciała ukazanego jako poezja i jako mięso, ciała jako bytu odrębnego, inspirującego, widzianego w ujęciu filozoficznym. Było metaforycznie i pięknie!!!





zdj. Przemek Wiśniewski





Pożegnanie klas dyplomowych 2018 r.


Zakończenie roku szkolnego 2017/2018 klas maturalnych odbyło się w formie HOLLYWOODZKIEGO ROZDANIA OSKARÓW, któremu towarzyszyły: błysk fleszy, kwiaty, rozdania nagród, czerwony dywan, przemówienia i zdjęcia na tzw. ściance. Krótka projekcja filmu dokumentalnego o tegorocznych abiturientach, ich wychowawcach oraz nauczycielach, była podsumowaniem etapu edukacyjnego w rzeszowskim plastyku. Całość tego artystycznego przedsięwzięcia przygotowały klasy: III A LP, III B LP i V OSSP, pod opieką nauczycieli: Jacka Garbaczewskiego, Bogdana Topora i Pawła Chlebka.











Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli: Pawła Chlebka i Jacka Garbaczewskiego, przygotowali uroczystą akademię z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszego takiego dokumentu w Europie, a drugiego na świecie. Pomimo że ustawa ta obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, to miała ogromne znaczenie w historii Polski i wywołała za granicami naszego państwa, wiele przychylnych i entuzjastycznych ocen polityków i ludzi nauki.
Ustawa ta zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej i przywrócenia jej dawnej świetności, wyciągnięcia jej z anarchii i uczynienia jej rządną, mocną wewnętrznie. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano: Konstytucji 3 Maja, byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
Do dzisiaj Polacy widzą w tym dokumencie symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia i ulepszania kraju. Od zawsze rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.
Tegoroczna akademia, przygotowana przez uczniów naszej szkoły, była szczególną lekcją patriotyzmu - przedstawieniem dostarczającym wielu wzruszeń i doznań estetycznych.








Wystawa prac dyplomowych


W dniu 26 kwietnia 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac dyplomowych absolwentów Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie: Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych, zorganizowane pod patronatem Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego pana Jerzego Cyprysia. Zaszczycili nas swoją obecnością ksiądz Paweł Batory, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego oraz pan dr. inż. Mieczysław Janowski były poseł oraz prezydent miasta Rzeszowa.
Wystawa po raz kolejny potwierdziła wysoki poziom nauczania w naszej szkole.








zdjęcia prac dyplomowych




XIII Ogólnopolski Przegląd Prac z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby
makroregionu południowo - wschodniego w RZESZOWSKIM PLASTYKU


6 i 7 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie odbył się XIII Ogólnopolski Przegląd Prac z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby makroregionu południowo - wschodniego, którego głównym organizatorem jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, pod przewodnictwem pana wizytatora Wojciecha Myjaka i pana wizytatora Krzysztofa Szczepaniaka, dyrekcji: Zenobiusza Kajdy, Radomira Dawidziaka, Nataszy Prokop i nauczycieli rzeszowskiego plastyka.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest ocena poziomu kształcenia w zakresie rzeźby, malarstwa i rysunku oraz wyłonienie najzdolniejszych uczniów. Licealiści zmierzyli się z wykonaniem prac z malarstwa - martwa natura, rysunku - studium postaci i rzeźby - studium głowy. W konkursie uczestniczyło 9 szkół makroregionu południowo - wschodniego, ocenianych przez profesorów uniwersyteckich z całej Polski: prof. Jacka Dyrzyńskiego, prof. Jacka Jagielskiego, prof. Janusza Karbowniczka, prof. Andrzeja Zwolna, prof. Bogdana Klechowskiego oraz przewodniczącego jury prof. Aleksandra Zyśki.

XIII Ogólnopolski Przegląd Prac z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby makroregionu południowo - wschodniego to wyjątkowe spotkanie promujące wartość sztuki w edukacji i utalentowaną artystycznie młodzież, jak również okazja do wymiany opinii oraz doświadczeń pedagogicznych, dydaktycznych i artystycznych.













Narodowy Dzień Życia


6 kwietnia bieżącego roku w Wojewódzkim Domu kultury obchodzono po raz kolejny Narodowy Dzień Życia, tym razem pod hasłem: Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym. W uroczystości swoje programy artystyczne pokazały różne placówki kulturalno - oświatowe. Zespół Szkół Plastycznych zaprezentowali uczniowie z klas I A i II A, którzy pod opieką pani Katarzyny Płoszaj - Kloc oraz ks. Grzegorza Szczygła przygotowali pantomimę oraz utwór muzyczny. W tym roku nasza szkoła przejęła również prowadzenie uroczystości. Konferansjerami zostali: Izabela Świder z klasy I A i Wiktor Stefanowicz z IV OSSP. Po bokach sceny uczennice klas: IA i V OSSP malowały obrazy związane z tematyką obchodów. Na widowni zasiedli pan dyrektor Zenobiusz Kajda oraz klasy pierwsze Liceum Plastycznego z wychowawcami, którzy dopingowali naszych artystów.






Wystawa prac uczniów naszej szkoły


12 marca 2018 r. odbył się wernisaż wystawy uczniów z klasy 2 b LP Enikö Szucsan i Mikołaja Zabrzeńskiego. Całość uroczystości uświetniła grą na skrzypcach uczennica z klasy 3 a LP Jagoda Kubik.
Cykliczne prezentacje sztuki wizualnej promujące "Młode talenty rzeszowskiego plastyka" organizowane są od 2003 roku przez nauczyciela Krzysztofa Wojtowicza we współpracy z Teatrem "Maska" w Rzeszowie.
Wystawę oglądać można w Galerii Teatru "Maska" do końca kwietnia br. Zapraszamy do zwiedzania.







Szkolne Koło PCK znów pomaga


10 marca 2018r., już po raz trzeci w tym roku szkolnym, uczniowie Szkolnego Koła PCK zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji "Godne dzieciństwo". Wolnontariusze poświęcili swój wolny, sobotni czas, a satysfakcją dla nich m.in. będzie to, że uzbierana kwota pomoże sfinansować obiady dla potrzebujących dzieci.
Dziękujemy uczniom, którzy wzięli udział w akcji PCK!






MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA, RZESZÓW - PRESZÓW

Prawdziwa sztuka uskrzydla, dodaje sił, upiększa rzeczywistość, ludzi czyni lepszymi, a świat piękniejszym..

28 lutego bieżącego roku Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych pan Zenobiusz Kajda wraz z wicedyrektorem panem Radomirem Dawidziakiem, w ramach współpracy międzynarodowej naszej szkoły, uczestniczyli w wernisażu prac uczniów średnich szkół artystycznych w Preszowie. Wspólnie z dyrekcją słowackiej placówki, paniami: Kataríną PINDEŠOVĄ, Adrianą HUGECOVĄ i Lýdią ŠTECOVĄ, oraz nauczycielami, młodzieżą i zaproszonymi gośćmi, podziwiali prace uczniów naszych szkół.
Tytuł wystawy, inter -secions PRE- NIKY znakomicie określił tematykę spotkania, podkreślił: różnorodność prac, technik, wrażliwość młodych artystów i sposoby postrzegania sztuki, które powstając w pracowniach rysunku i malarstwa, rzeźby, projektowania graficznego, snycerstwa, kowalstwa artystycznego i metaloplastyki, ceramiki, fotografii, w Polsce i na Słowacji, charakteryzują się oryginalnością, o którą ciężko w innych dziedzinach kultury. Niepowtarzalne cechy prac zaprezentowanych na wystawie, świadczą o dużej wiedzy z zakresu historii sztuki, bogatym warsztacie twórczym i pomysłowości młodych plastyków.
Otwarciu wystawy towarzyszył bogaty program artystyczny, przygotowany przez młodzież preszowskiej szkoły, który poruszył serca przybyłych na wystawę gości, niezwykłym tańcem, muzyką i śpiewem. Był to czas, przepełniony dyskusjami na temat roli dzisiejszej sztuki w procesie dydaktycznym w Polsce, na Słowacji i w Europie, wymiany doświadczeń artystycznych związanych z procesem twórczym, który uświadomił wszystkim, jak ogromną siłę posiada sztuka w kształtowaniu osobowości jednostki i społeczeństwa.







Wystawa prac uczennic naszej szkoły

20 lutego 2018 roku odbył się wernisaż wystawy pt: "Sztuki 3" uczennic z klasy 2B LP: Weroniki Mazurek, Darii Midury i Karoliny Piotrowskiej. Całość uroczystości uświetniła grą na pianinie uczennica równorzędnej klasy 2A Sylwia Maziarz wykonując utwory: Yiruma "River flows in you" i inspiracja - Mozart "Marsz Turecki".
Każda z dziewcząt przedstawia odmienny styl plastyczny ukazujący indywidualność charakterów i odmienne zainteresowania, jednak pomimo tego łączy je ambicja, zamiłowanie do sztuki oraz wzajemne wsparcie. Głównym inicjatorem i organizatorem wystawy młodych artystek jest prof. Krzysztof Wojtowicz.

Wystawa czynna będzie od 20 lutego do 20 marca br., w godzinach otwarcia Wypożyczalni Muzycznej - Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Wstęp wolny!








Bal karnawałowy - Wikingowie

Tradycyjnie, jak co roku, od kilkudziesięciu lat, w naszej szkole odbywa się niezwykły Bal Karnawałowy, podczas którego uczniowie mogą zaprezentować swoje talenty plastyczne, aranżacyjne czy aktorskie, wykonując na tę okoliczność: dekorację auli, przygotowując przedstawienia i projektując stroje. Ta uroczystość szkolna jest szczególnym wydarzeniem dla całej społeczności plastyka: uczniów, nauczycieli, pracowników administracji. Przygotowania do balu trwają dobrych kilka tygodni i wymagają dużego "plastycznego" wysiłku, dlatego że wszystkie elementy wystroju szkoły, są wykonywane ręcznie różnymi technikami malarskimi czy graficznymi przez uczniów, przy współpracy i wsparciu nauczycieli.
W tym roku szkolnym przenieśliśmy się w czasy WIKINGÓW, znaleźliśmy się na ogromnej łodzi z wielkimi żaglami, wokół której pływały przeurocze ryby i legendarne stwory morskie. Tarcze, topory, łuki, migdały, miecze to tylko niektóre z atrybutów wikingów obecnych na balu. Wszystkim zgromadzonym na auli nie brakowało wikingowego poczucia dobrego smaku, stroju, humoru i przede wszystkim świetnej zabawy.





zobacz zdjęcia


Walentykowe wydanie gazetki szkolnej "Styk"

W erze Internetu, Facebooka, Twittera i Instagrama, w naszej szkole powstaje tradycyjna gazetka szkolna.
Redakcja pracuje pod kierunkiem mgr Jacka Garbaczewskiego a tworzą ją uczennice z klasy 3A: Jagoda Kubik (red. nacz.), Gabriela Niemy, Agata Rzeszutek, Estera Staszel, Anna Szylar, Julia Główka, Iza Hussak.
Pierwszy numer "Styku" wyszedł w gorącym przedświątecznym czasie i cieszył się ogromnym wzięciem. W "Walentynki" ukazało się drugie wydanie gazetki.
Dziękujemy Wam za wspaniałą inicjatywę.







Prezentacja projektów edukacyjnych

W dniu 26.01.2017 r., w szkolnej auli odbyły się prezentacje projektów edukacyjnych klas drugich gimnazjum.









Srebrny medal Wiktorii Miąso na Halowych Mistrzostwach Polski U18 w Toruniu

Miło nam poinformować, że 10.02.2018r.uczennica klasy 1B Liceum Plastycznego Wiktoria Miąso została halową wicemistrzynią Polski juniorów młodszych w skoku wzwyż. Zawodniczka reprezentująca na co dzień barwy Resovii Rzeszów osiągnęła w Toruniu wynik 171cm. Wiktoria jest także nową rekordzistką szkoły w swojej konkurencji - w styczniu tego roku, na zawodach w Mielcu pobiła liczący już kilkadziesiąt lat rekord szkoły skacząc na wysokość 178cm. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!






Trwają konsultacje dla kandydatów do naszej szkoły






Zapraszamy na szkolny bal karnawałowy

Trwają przygotowania do szkolnego balu karnawałowego pod hasłem "Wikingowie", który organizują klasy IIa, IIb LP i IV OSSP. Oprawę graficzną na bal wykonały ucznennice z klasy V OSSP na zajęciach projektowania graficznego.
Impreza odbędzie się 25 styczna o godz. 17.00.
Serdecznie zapraszamy.








Wycieczka do Krakowa

W dniu 10.01.2018 uczniowie klas IV OSSP, I A LP, III A LP i III B LP byli na wycieczce w Krakowie. Młodzież zwiedziła Pracownię i Muzeum Witrażu, Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak, zabytki Rynku Głównego a także Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć bardzo ciekawą wystawę prezentującą pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego, wystawę Dziedzictwo a także obraz "Dama z gronostajem" Leonadra Da Vinci, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych portretów na świecie.





JASEŁKA SZKOLNE

W dniu 22 grudnia 2017 roku klasa II OSSP zaprezentowała przygotowaną przez siebie inscenizację widowiska jasełkowego. Młodzież włożyła sporo wysiłku w samodzielne przygotowanie okolicznościowych dekoracji i wystroju sceny. Uczniowie przygotowywali również stroje granych postaci. Młodzi aktorzy z przejęciem odegrali swoje role, wkładając wiele serca i ducha w tworzone kreacje.






Drogi Polaków DO WOLNOŚCI
Spotkanie z panem Marianem Irzykiem, działaczem opozycji antykomunistycznej.

20 grudnia w Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, w ramach obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, uczniowie pod opieką pani Danuty Dworak przygotowali program artystyczny, związany z wydarzeniami grudniowymi z 1981 r.
i przedstawili historię życia rodaków aż do roku 1989, czyli do początków życia w wolnej Polsce. Podczas akademii nie zabrakło piosenek Jacka Kaczmarskiego, Stana Borysa czy Czesława Niemena. Całą akademię uświetniło spotkanie z panem Marianem Irzykiem działaczem opozycji antykomunistycznej, który podzielił się z młodzieżą przeżyciami z tamtego okresu, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, dostarczyły wielu wzruszeń i były swojego rodzaju "żywą" lekcją historii.







I Podkarpacki Przegląd Rzeźby Klas Dyplomowych

Nasza uczennica Kornelia Borycka zdobyła I miejsce w kategorii figuralna kompozycja przestrzenna. Gratulujemy!





Nasza uczennica Gabriela Ślosarczyk zdobyła wyróżnienie
w konkursie "Porozmawiajmy o AIDS"

8 grudnia 2017 roku w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Porozmawiajmy o AIDS. Komisja oceniła 290 prac, które napłynęły z 85 szkół województwa podkarpackiego i przyznała 8 nagród oraz 17 wyróżnień (wszystkie nagrody są równorzędne). Nasza uczennica Gabriela Ślosarczyk po raz kolejny zdobyła wyróżnienie w tym konkursie. Opiekunem uczennicy była nauczycielka biologii, pani Aneta Dąbrowska.
Pomimo postępu jaki dokonał się w medycynie, nadal nie potrafimy wyleczyć AIDS. Dlatego bardzo ważne jest przedstawienie konkretnych informacji na temat dróg zakażenia wirusem HIV, leczenia AIDS czy zachowań ryzykownych. Uczniowie rzeszowskiego plastyka zdobywają taką wiedzę, między innymi na lekcjach biologii i poprzez udział w różnego rodzaju konkursach o tematyce związanej z wirusem HIV/AIDS.





Z wizytą w zaprzyjaźnionej słowackiej szkole w Preszowie i u Andy'ego Warhol'a

28 listopada uczniowie klasy II b i III b Liceum Plastycznego im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie wspólnie z opiekunami i wicedyrektorami szkoły: panią Nataszą Prokop i panem Radomirem Dawidziakiem oraz panią Beatą Białek, panem Marcinem Rutem i Rafałem Pacześniakiem w ramach współpracy ze słowacką szkołą plastyczną wybrali się, na jednodniową wycieczkę do Preszowa i uczestniczyli w dniu otwartym szkoły, podczas którego mieli okazję zobaczyć zaplecze artystyczne i dydaktyczne tamtejszej placówki oraz wymienić się doświadczeniami między innymi z zakresu działań twórczych.
Dopełnieniem tego wyjazdu była wizyta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Andy'ego Warhol'a , jednego z głównych twórców pop - artu w Medzilaborcach, która dostarczyła wszystkim zebranym niezwykłych emocji artystycznych.













Finał Szlachetnej Paczki

W dniach 9 -10 grudnia odbył się finał Szlachetnej Paczki. Przygotowane przez darczyńców produkty znalazły się w bazach Szlachetnej Paczki, a następnie zostały przetransportowane do Rodzin. Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej spełniliśmy potrzeby wybranej przez nas Rodziny. Kupiliśmy dwie sofy i przygotowaliśmy 16 paczek z żywnością, środkami czystości oraz potrzebnymi produktami. Nasze dary zostały przyjęte z ogromną radością i wdzięcznością.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za zaangażowanie, szczodrość i ofiarowany czas.









Ogólnopolski Konkurs Historii Sztuki "Sztuka cenniejsza niż złoto"

Uczennice klasy III B: Urszula Gołdasz i Małgorzata Szpond zakwalifikowały się do ścisłego, 12-osobowego grona finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Historii Sztuki "Sztuka cenniejsza niż złoto", organizowanego pod patronatem Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie.





Szanowni Państwo,
drodzy Rodzice, Uczniowie, Darczyńcy!
Zapraszamy do współudziału w Szlachetnej Paczce.

Objęliśmy pomocą Rodzinę (mama, tato, dziecko oraz babcia), która zmaga się z rozlicznymi problemami - utratą pracy, problemami zdrowotnymi dziecka, które wymaga specjalistycznego leczenia oraz koniecznością spłaty kredytu. Rodzina utrzymuje się z emerytury babci oraz zasiłków. Mimo trudnej sytuacji nie poddają się, rodzice dziecka podejmują się różnych prac zarobkowych, a nade wszystko wzajemnie się wspierają i walczą o lepszy los. Chcemy im w tym pomóc, zaspokajając te najbardziej pilne potrzeby.
Zbieramy pieniądze oraz zamieszczone poniżej produkty. Za zebrane pieniądze zakupimy potrzebne rzeczy.

POTRZEBY RODZINY


Finał akcji odbędzie się 9 - 10 grudnia 2017 roku. Nie zwlekajmy!

Pomóżcie nam spełnić potrzeby tej Rodziny i cieszcie się z nami radością pomagania :)

Klasa VI OSSP
wraz z wychowawcą

telefon kontaktowy: 691 445 000 (w godzinach popołudniowych)



Marsz Szlachetnej Paczki w Rzeszowie

SZLACHETNA PACZKA jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. W sobotę 18 listopada w całym kraju odbył się marsz "Szlachetnej Paczki". Miał on za zadanie oficjalnie otworzyć bazę osób, z której Darczyńcy mogą wybierać rodziny potrzebujące pomocy. Marsz w Rzeszowie rozpoczął się w południe na ulicy Grunwaldzkiej, skąd uroczyście wolontariusze, rodziny i tegoroczni goście przemaszerowali do fontanny multimedialnej przy alei Lubomirskich. Maszerować pomagały mażoretki. Uczestnikami marszu były również uczennice naszej szkoły jako wolontariuszki. Uroczystość zakończyły przemówienia Liderów oraz wspólne zdjęcie. Zespół Szkół Plastycznych przyłączył się do Szlachetnej Paczki, chcemy pomóc jednej z potrzebujących Rodzin. Mamy nadzieję, że zaangażowanie naszych uczennic z klasy VI OSSP (tegorocznych maturzystek) zaowocuje zbiórką pieniędzy i potrzebnych produktów.






Akademia z okazji Święta Niepodległości

W piątek 10 listopada 2017 roku w auli naszej szkoły odbył się uroczysty apel, podczas którego uczczono Narodowe Święto Niepodległości.
Uczniowie klasy III b LP pod opieką pana Pawła Chlebka przygotowali akademię, podczas której przypomnieli ważne wydarzenia historyczne, a tym samym pokazali długą i trudną drogę Polski do NIEPODLEGŁOŚCI. Recytując wiersze i śpiewając patriotyczne pieśni, młodzi aktorzy, wprowadzili wszystkich zebranych w niezwykle radosny nastrój związany z życiem w wolnym kraju.







Dni Kultury Chrześcijańskiej w rzeszowskim plastyku

W czwartek 9 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie odbyła się kolejna edycja Dni Kultury Chrześcijańskiej.
W tym roku szkolnym tematem, który inspirował uczniów do podejmowania działań artystycznych, było Stulecie Objawień Fatimskich w świetle obrazu Salvadora Dali "Wizja piekła". W Galerii Miejskiej można było po raz pierwszy zobaczyć prace uczniów ze szkół plastycznych z Rzeszowa, Krosna i Jarosławia, nawiązujące do obrazu hiszpańskiego surrealisty i do wydarzeń fatimskich z 1917 roku.
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego pan Zenobiusz Kajda powitał wszystkich licznie, przybyłych gości, w szczególności patronów honorowych uroczystości - księdza Pawła Batorego, Dyrektora Muzeum Diecezjalnego, a zarazem przedstawiciela Biskupa Rzeszowskiego i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego pana Jerzego Cyprysia, oraz Przedstawiciela Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana Krzysztofa Szczepaniaka Głównego Wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, długoletniego wicedyrektora Zespołu Szkół Plastycznych pana Jacka Kawałka. Reprezentującą Podkarpackiego Kuratora Oświaty panią Małgorzatę Nowińską - Zgurską kierownika Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Rzeszowie. Przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa pana Andrzeja Deca, Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa pana Waldemara Szumnego i Radnego Miasta Rzeszowa pana Witolda Walawendra oraz dyrektorów szkół artystycznych Podkarpacia: panią Jolantę Niżańską - dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, pana Zbigniewa Glenia, dyrektora Liceum Plastycznego w Krośnie, oraz kierownika sekcji plastycznej Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu pana Henryka Cebulę.
Dni Kultury Chrześcijańskiej w rzeszowskim plastyku rozpoczął koncert muzyki sakralnej w wykonaniu chóru Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie pod dyrekcją pani Małgorzaty Falkiewicz. Następnie uczniowie naszej szkoły: Wiktor Stefanowicz, Kacper Gotkowski, Ziemowit Jarecki, Aleksandra Rydzik, Alicja Dec, Wiktoria Golba pod opieką pani Jadwigi Bożek i księdza Grzegorza Szczygła, zaprezentowali program artystyczny, ilustrujący tematykę tegorocznego spotkania. Pojawiły się wiersze poetów współczesnych takich jak Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz czy Roman Brandstaetter, które w połączeniu z muzyką i prezentacją multimedialną stworzyły niezwykły, magiczny klimat.
Kolejnym etapem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, towarzyszącego Dniom Kultury Chrześcijańskiej. Nagrodę Grand Prix otrzymała: Kinga Bednarz, I miejsce - Alina Figiela, II miejsce - Urszula Gołdasz, III miejsce - Mikołaj Zabrzeński, wyróżnienia - Weronika Mazurek, Daria Midura, Estera Staszel. Po wręczeniu nagród pani Iwona Głuchowicz, historyk sztuki Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, swoją prelekcją na temat sztuki Slvadora Dali'ego wprowadziła wszystkich zebranych na Dniach Kultury Chrześcijańskiej w tajniki pracy artystycznej przepełnionej duchowością i nieziemską mocą. Zgromadzone w Galerii Miejskiej prace są zarówno próbą naśladownictwa obrazu wielkiego hiszpańskiego surrealisty jak i swobodną jego interpretacją, w której twórcy mogli pozwolić sobie na wyrażenie własnej wizji piekła, tworząc swoje dzieła w różnych technikach m.in.: snycerstwa, rzeźby, ceramiki, czy grafiki.
Zwieńczeniem obchodów Dni Kultury chrześcijańskiej w Rzeszowie było uroczyste otwarcie wystawy, którego dokonał Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie wraz z zaproszonymi gośćmi.
















Bożonarodzeniowe kartki

14 listopada 2017 roku, podczas spotkania z rodzicami, Szkolne Koło PCK przeprowadziło akcję charytatywną "Czerwonokrzyska Gwiazdka". Można było zakupić Bożonarodzeniowe kartki - wszystkie wykonane własnoręcznie przez uczniów naszej szkoły.
Zebrana kwota została przeznaczona na potrzeby podopiecznych rejonowego oddziału PCK w Rzeszowie.




Warunki ogólne ubezpieczenia dla uczniów wyjeżdżających
na jednodniową wycieczkę na Słowację w dniu 28 listopada 2017

do pobrania pdf



Rozstrzygnięcie konkursu "Zakręceni w przestrzeni"

W rozstrzygnięciu konkursu "Zakręceni w przestrzeni" organizowanego przez "Wspólnie - Fundacja LafargeHolcim" wyróżnienie otrzymała czteroosobowa grupa uczennic naszej szkoły z klasy III a LP w składzie: Monika Czapka, Aleksandra Jakubczyk, Angelika Olejarka, Estera Staszel.
Projekt konkursowy obejmował aranżację wnętrza krajobrazowego - SZKOLNEGO OGRODU, w którym autorki zaproponowały miejsce relaksu podczas przerw lekcyjnych. Ławki, fontanna, częściowe zadaszenie ogrodu z integralną strefą zieleni spajają projekt w całość.
W dniu 8 listopada 2017 roku uczennice klasy III a LP pod opieką nauczyciela Waldemara Wiśniewskiego udały się do Warszawy celem odebrania nagrody - WYRÓŻNIENIA w wysokości 5000 zł, przeznaczonego na częściową realizację projektu. Nagrody wręczane były w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizatorem konkursu jest "Wspólnie - Fundacja LafargeHolcim".





LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO
100-LECIE OBJAWIEŃ FATIMSKICH
W ŚWIETLE OBRAZU "WIZJA PIEKŁA" SALVADORA DALI

GRAND PRIX
Kinga Bednarz

"Piekło" rysunek

1 MIEJSCE
Alina Figiela

"Fatima" malarstwo
2 MIEJSCE
Urszula Gołdasz

"Wizja" ceramika artystyczna
3 MIEJSCE
Mikołaj Zabrzeński

"Droga do Rzymu" kolaż

WYRÓŻNIENIE
Weronika Mazurek

"Wizja" malarstwo
WYRÓŻNIENIE
Daria Midura

"Matka Boska Fatimska" malarstwo
WYRÓŻNIENIE
Estera Staszel

"Wizja piekła" malarstwo




1 LISTOPADA

"Nie umiera nigdy, ten kto żyje w naszych sercach"



Ku Pamięci tych, którzy współtworzyli historię Naszej Szkoły.

Zespół Szkół Plastycznych
im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie



Prezentacje klas pierwszych i spotkanie z Klaudyną Hady

Do tradycji rzeszowskiego plastyka należy Dzień Prezentacji Klas Pierwszych, podczas którego nowi uczniowie szkoły, przedstawiają publiczności swoje talenty i umiejętności między innymi: aktorskie, wokalne i choreograficzne.
W tym roku było wyjątkowo i magicznie, gdyż całe spotkanie uświetniła swoją obecnością absolwentka szkoły, Klaudyna Hady, która brała udział w powstawaniu filmu pt. "Twój Vincent", razem z ponad 120 malarzami z całego świata i opowiedziała nam o pracy nad filmem. Było nadzwyczajnie, artystycznie i momentami z przymrużeniem oka, jak przystało na szkołę artystyczną.












Wykład na Uniwersytecie Rzeszowskim "Młoda Grafika Polska"

W dniu 20 października uczniowie z klasy 2b LP ze specjalności projektowanie graficzne wysłuchali wykładu wygłoszonego przez kuratora wystawy Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu prof. Mirosława Pawłowskiego na temat "Młodej Grafiki Polskiej. BGS 1999-2017".




Wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla najlepszych uczniów w kraju

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej najlepsi uczniowie z całego kraju odebrali stypendia Prezesa Rady Ministrów, zaś nauczycielom zasłużonym dla polskiej edukacji wręczano nagrody ministra edukacji narodowej.
Naszą szkołę reprezentowała uczennica z klasy 3b LP Anna Szylar z najwyższą średnią w szkole. Gratulujemy uzyskanych wyników w nauce.




Praca na zajęciach projektowania graficznego - nadruk na torbę




Dzień Edukacji Narodowej
Wystawa "Grafika artystów pedagogów"


W dniu 12 października 2017 roku w naszej galerii odbył się wernisaż wystawy Grafika artystów pedagogów, Zespołów Szkół Plastycznych z Rzeszowa i Jarosławia połączony z akademią z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas szczególni goście, tacy jak pan dr inż. Mieczysław Janowski były senator RP, poseł do Parlamentu Europejskiego, prezydent miasta Rzeszowa w latach 1991 -1999, pani dr Izabela Fac kierownik Kancelarii Sejmiku Województwa Podkarpackiego, reprezentująca pana Jerzego Cyprysia Przewodniczącego Sejmiku, oraz przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan Krzysztof Szczepaniak, główny wizytator Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Zaproszeni goście podczas swoich wystąpień złożyli serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im Piotra Michałowskiego w Rzeszowie pan Zenobiusz Kajda wręczył Nagrody Dyrektora Szkoły wyróżnionym pedagogom i pracownikom, życząc wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności wszystkim zebranym, oraz poinformował o przyznaniu dwóch nagród Prezydenta Miasta Rzeszowa paniom Danucie Dworak i Katarzynie Tittinger i Medalu Komisji Edukacji Narodowej pani Beacie Rogali. Następnie uczniowie klasy trzeciej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych, pod opieką merytoryczną wychowawcy, pani Joanny Obirek zaprezentowali autorską scenkę rodzajową, w której przedstawili polemikę pomiędzy Hugonem Kołłątajem, Ignacym Potockim i Julianem Ursynem Niemcewiczem dotyczącą powstania Komisji Edukacji Narodowej.

Podczas wernisażu grafików z Jarosławia reprezentowali: pan Mirosław Kowalczuk, pan Henryk Lasek oraz pan Damian Walicz, zaś rzeszowskich grafików: pan Jacek Garbaczewski, pan Jan Kamil Jodko, oraz panie: Blanka Ochalik oraz Agnieszka Włodarczyk - Rułka. Prace graficzne zaprezentowane na wernisażu, powstały w szerokim spektrum technicznych możliwości warsztatowych. Dzieła wybrane przez artystów - pedagogów odznaczają się również bogatą feerią przedstawianych treści. Dzięki tak bogatemu technicznie i treściowo zestawieniu prac mamy niepowtarzalną możliwość przyjrzenia się współczesnemu uprawianiu grafiki, tradycyjnego rzemiosła połączonego z rozwojem technicznym, z jednoczesnym ciekawym spojrzeniem na otaczający świat. Wystawę można oglądać do 3 listopada 2017 r.

Serdecznie zapraszamy!






Przedstawienie teatralne przygotowane
przez uczniów z klasy 3 OSSP pod kierunkiem p. Joanny Obirek





Otwarcie wystawy "Grafika artystów pedagogów"









Szkolne wyjście na film pt: "Twój Vincent"


W środę 11 października wszyscy uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych wraz z nauczycielami, w ramach edukacji artystycznej obejrzeli film pt. Twój Vincent. Pierwszą na świecie pełnometrażową animację malarską, przy której tworzeniu brała udział ABSOLWENTKA NASZEJ SZKOŁY.

Młodzi artyści mieli okazję zobaczyć znane im obrazy w zupełnie innej odsłonie. Nowatorska technika animacji z wykorzystaniem specjalnie stworzonych na potrzeby produkcji Stacji Roboczych Animacji Malarskiej, pozwoliła na przeniesienie najsławniejszych dzieł van Gogha na ekran.

Uczniowie rzeszowskiego plastyka podczas spotkania po projekcji filmu udowodnili, że są świadomymi odbiorcami sztuki, którzy potrafią krytycznie oceniać propozycje współczesnej kultury i wybierać z niej tylko wartościowe elementy.






WYSTAWA W MUZEUM DIECEZJALNYM


Wystawa Światło i duch w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie jest prezentacją dorobku uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Dzieła malarskie, rzeźbiarskie i graficzne oraz prace wykonywane w pracowniach ceramiki, snycerstwa i kowalstwa artystycznego, powstawały od lat dziewięćdziesiątych, pod kierunkiem wybitnych artystów, pedagogów między innymi: Piotra Kidy, Emila Polita, Józefa Gazdy, Leszka Kuchniaka, Lucjana Kanii, Krzysztofa Brzuzana, Andrzeja Korca i Ryszarda Dudka.

Zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie jest największą w Polsce średnią szkołą plastyczną. Absolwenci uzyskują kwalifikacje w zawodzie plastyk, w zakresie jednej ze specjalizacji: technik graficznych (projektowanie graficzne), aranżacji przestrzeni (aranżacja wnętrz), form rzeźbiarskich takich jak: ceramika artystyczna, snycerstwo, czy kowalstwo artystyczne i metaloplastyka - jedynej takiej specjalizacji funkcjonującej w naszym kraju.

Uzdolniona artystycznie młodzież ma tu niepowtarzalną możliwość uzyskania pełnego wykształcenia w zakresie ogólnym (zakończonym maturą) i artystycznym, o szerokim zakresie nauczanych specjalności i specjalizacji. Solidne przygotowanie ogólnoplastycznej edukacji z rysunku, malarstwa i rzeźby połączone z rozbudowanym warsztatem sztuki użytkowej reprezentującej unikatowe techniki artystyczne takie jak kowalstwo, snycerstwo i ceramika, tworzy niezwykłą atmosferę nauczania, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na arenie plastycznej Polski i nie tylko.

Kultywowanie tradycyjnego rzemiosła łączy się w rzeszowskim plastyku z osiągnięciami współczesnej techniki, tak niezbędnej w działaniach artystycznych dzisiejszego świata. Zajęcia z projektowania graficznego i multimedialnego oraz podstaw fotografii i filmu dają absolwentom wiedzę i umiejętności przydatne zarówno na studiach artystycznych jak i na wymagającym rynku pracy.










Wystawa prac uczniów w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie


Muzeum Diecezjalne oraz Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie mają zaszczyt zaprosić na wystawę Światło i duch malarstwo, rysunek, rzeźba, grafika Zespołu Szkół Plastycznych. Wystawę można oglądać od 9 października do 28 listopada w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie.



Komisja zatwierdzająca tematy dyplomów

W miesiącu październiku br. odbyły się komisje zatwierdzające tematy prac dyplomowych uczniów klas VI OSSP, IV A LP i IV B LP. Uczniowie przedstawiali swoje propozycje tematów dyplomów ze specjalności: projektowanie graficzne oraz z form użytkowych: aranżacja wnętrz, kowalstwo artystyczne i metaloplastyka, snycerstwo, ceramika.





UCZNIOWIE RZESZOWSKIEGO PLASTYKA
na festiwalu Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor


28 wrześœnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z profesorem Leszkiem Mądzikiem, autorem plenerowego widowiska pt. Blizna, na którym obok artystycznej analizy tego przedsięwzięcia, rozmawiali o trzech wybitnych reformatorach teatru Szajnie, Grotowskim, Kantorze, którzy urodzili się właœśnie w Polsce południowo-wschodniej.
Te dwie godziny spędzone w magicznej i pełnej artystycznej energii Galerii Szajny dały uczniom możliwośœć poznania wielkich osobowoœści œświata kultury, z których można czerpać przykład i inspirację, jak również moc duchową i intelektualną, tak potrzebną młodym plastykom, artystom.





Ogólnopolska zbiórka pieniężna PCK


W niedzielę, 24 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kweście organizowanej przez Rejonowy Oddział PCK w Rzeszowie, w ramach ogólnopolskiej akcji: Godne dzieciństwo.
Dzięki programowi Godne Dzieciństwo, PCK kompleksowo wspiera dzieci i młodzież z rodzin potrzebujących. Stwarza dzieciom szansę na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb, edukację i rozwój osobisty, a w rezultacie pozwala na uniknięcie pokoleniowej biedy.
Niedożywienie to ogromny problem wśród polskich dzieci. Badania Instytutu Żywności i Żywienia mówią same za siebie - prawidłowy sposób żywienia rozpoczęty dopiero w późniejszym okresie życia nie jest w stanie zniwelować utraconych wcześniej możliwości rozwoju psychicznego i fizycznego.
Zbiórka pieniędzy odbyła się w hipermarkecie TESCO, a opiekunem uczniów była pani Katarzyna Tittinger - odpowiedzialna za Szkolne Koło PCK.





Wystawa Leszka Kuchniaka - jubileusz 40-lecia pracy twórczej


7 wrzeœśnia w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie odbył się wernisaż wystawy z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej artysty, pedagoga naszej szkoły Leszka Kuchniaka. Na wystawie prezentowana jest rzeŸźba, malarstwo i rysunek. Artysta podejmuje tematy sakralne, sacrum - profanum, tematy judaistyczne oraz związane z Galicją. Wernisaż uœświetnił jazzowy koncert Zenobiusz Kajda Band. Wystawę można oglądać do 1 października. Zapraszamy serdecznie.

www.bwa.rzeszow.pl
o twórczości




Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018


W dniu rozpoczęcia roku szkolnego uczniowie klas pierwszych gimnazjum i liceum złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Odbyło się również otwarcie wystawy twórczości Jana Bosaka.








Rok szkolny 2016/2017


© 2009  Copyright by ZSP